profit and Loss problem Help me pleasee

3 replies [Last post]
Incognito
Incognito's picture

hi all

I am facing problem with this. Can any please help me???

The profit and loss statement for the financial year of a company shows a sale of Rs 15200. The primary cost is 25% of sales and leading costs account for 20% of the gross profit. The gross profit is determined by deducting the primary cost plus the cost of miscellaneous expenses of Rs 1200. The managing director's salary of Rs 500 per annum plus 2% of annual sales is a minimum cost. What is the per cent profit on a capital investment of Rs 20000?

Thank you.
 

Incognito
Incognito's picture
What nobody has a answer to

What nobody has a answer to that??

roshani.vahora's picture
Offline
Last seen: 5 years 42 weeks ago
Joined: 2011-12-21
20000*25/100=5000 5000*20/100

20000*25/100=5000
5000*20/100= 1000
1000-1200= -1200
-1200-500= 1700
20000*2/100=400
1700+400=2100
20000*20/100=4000-2100=1900Rs. profit

__________________

n/a

__________________

n/a

Incognito
Incognito's picture
Solution

capital investment = Rs 20000
Sale = Rs 15200
Primary cost = .25*15200
= 3800
cost of miscellaneous expenses = Rs 1200
gross profit = 20000-(3800+1200)
= 15000
minimum cost = 804
leading cost = .2*15000
= 3000
therefore profit = 15000-(804+3000)
= 11196
%profit = (11196/20000)*100
= 55.98

Post new comment

Sponsered Links

All Rights Reserved. Copyright 2006-10 CAT4MBA.com.